Wycieczka do Teatru Buffo czyli, jak teatr wpływa na rozwój dziecka.

Dnia 16.02.2015r. dzieci z Przedszkola ,,Smyk” udały się na wycieczkę do Teatru Buffo na spektakl pod tytułem ,,Szalony bal”. W wycieczce uczestniczyły dzieci z grupy 3,4,5- latków. Przedstawienie było związane z trwającym karnawałem, a dzieci były w doskonałych humorach, gdyż kilka dni wcześniej odbył się w Przedszkolu Smyk bal karnawałowy.

Na wycieczkę zabraliśmy również najmłodsze nasze ,,Smyki” ( 3-latki), gdyż miały szansę od najmłodszych lat poznawać nową przestrzeń i oswajać się z nią. Spektakl był dostosowany również dla maluchów i dzieci świetnie się podczas występu bawiły.

Świat teatru jak się okazało zachwycił nie tylko nas, ale przede wszystkim nasze dzieci.

Teatr ma w procesie rozwoju społeczno- moralnego dziecka bardzo ważne miejsce. Kontakt ze sztuka daje dzieciom możliwość rozwinięcia myślenia, wyobraźni a także pozwala na przeżywanie przeżyć towarzyszących aktorom razem z nimi. Przedstawienia teatralne maja wpływ na intelekt dziecka. W czasie prezentowanego spektaklu przedszkolak widzi cała gamę barw, świateł i ruchu. Treści zawarte w przedstawieniu maja bardzo istotny wpływ na rozwój psychiczny, umysłowy i moralny, pozwalają dziecku poszerzyć horyzonty umysłowe a także wzbogacić doświadczenia życiowe. Umożliwia mu przeżywanie wzruszeń, gdyż zazwyczaj dziecko utożsamia się z losem bohatera. Te aspekty kształtują wiele pozytywnych cech charakteru tj; wrażliwości estetycznej, moralnej, społecznej.

Teatr jest to miejsce w którym możemy na jednej scenie spotkać szereg ludzkich zachowań, dobrych i złych. Dzieci poznają abstrakcyjne pojęcia tj; dobro, zło, sprawiedliwość, miłość, przyjaźń i wiele innych.

Podczas przedstawienia wielokrotnie słychać było dość żywiołowe przeżywanie spektaklu. Nie ma w tym nic dziwnego, wybuchy śmiechu, pobudzona aktywność dzieci to tylko najprawdziwszy dowód na to, że spektakl się im podoba. Nie możemy oczekiwać od dziecka, że przesiedzi godzinę w zupełnej ciszy, należy mu pozwolić na spontaniczne reakcje. Podczas spektaklu dzieci miały szanse wcielić się w role aktora i wejść na scenę a także wykazać się kunsztem aktorskim. Dzieci z Przedszkola ,,Smyk” wielokrotnie były zapraszane na scenę, dało im to możliwość rozszerzenia swojego punktu widzenia na świat teatru a także przekonania się że praca aktorów jest bardzo ciężkim zawodem.